Jak zgłosić sprawę do prokuratury

18

Czasami mamy osobiście do czynienia z różnymi problemami prawnymi, na jakie trzeba zwrócić swoją uwagę, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim warto wiedzieć, że prawo zobowiązuje nas do tego, by zgłaszać momenty, w których jesteśmy świadkami popełnienia przestępstwa lub mamy podejrzenie, że do tego doszło. W związku z tym należy koniecznie wziąć to wszystko pod uwagę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to na pewno pomoże nam dobry prawnik, który będzie w stanie określić nam, czy rzeczywiście należy coś z daną sytuacją zrobić. Czasami jesteśmy także w takim położeniu, że sami stajemy się poszkodowani. W takiej sytuacji trzeba wiedzieć, jakie kroki prawne należy podjąć.

Co znajdziemy w kodeksie karnym?

prawnikPrzede wszystkim ważne jest to, by wiedzieć, że mamy taki dokument jak Kodeks karny. Jeśli mamy do czynienia z czynem zabronionym i dodatkowo jest to jeszcze coś, co działa na naszą niekorzyść to sprawę można zgłosić do prokuratury. Możemy to zrobić samodzielnie, ale takie zadanie może wykonać także nasz adwokat. Jeśli są to poważne sprawy, to warto mieć takiego pełnomocnika, a będziemy mogli oszczędzić dużo czasu, pieniędzy i unikniemy czasochłonnych formalności. Dzisiaj adwokaci w sprawach karnych są przydatni zwłaszcza w momencie, gdy później będziemy jeszcze występować z powództwem cywilnym, więc rzeczywiście ma to wielkie znaczenie dla przebiegu sprawy.

Zawiadomienie do prokuratury

Można zatem złożyć odpowiednie zawiadomienie. Należy jednak pamiętać, by w takim piśmie umieścić wszystkie swoje dane, dane osoby, jaką podejrzewamy o popełnienie przestępstwa, a także przedstawić posiadane dowody oraz powołać się na odpowiedni przepis prawny. Resztę czynności wykona już prokurator. Można oczywiście mieć wgląd do akt sprawy, odwoływać się od decyzji prokuratora, a także zostaniemy powiadomieni o ostatecznym wyniku postępowania i o tym, czy w ogóle zostało ono wszczęte. Należy zatem monitorować swoją sprawę, a na pewno wiele będziemy mogli się tutaj dowiedzieć. Jeśli są to ważne dla nas zagadnienia, to na pewno przyda się dobry adwokat, który nam w tym momencie pomoże.