Sprawy o pomówienie

19

Często na forum publicznym czy w swoim najbliższym otoczeniu mamy do czynienia ze sprawami związanymi z pomówieniami. Okazuje się, że obrażanie innych jest dzisiaj na porządku dziennym. Czasami jednak są to takie zarzuty czy wymysły, jakie mogą godzić w nasze dobre imię, zwłaszcza jeśli wykonywany zawód wymaga od nas także akceptacji otoczenia. Warto zawsze trzymać rękę na pulsie i monitorować otaczające nas osoby oraz bieżące wydarzenia. Czasami warto dopiąć swego i doprowadzić do rozprawy sądowej, by ukarać osobę, jaka nas pomówiła.

prawoNie są to oczywiście sprawy proste. Polskie prawo przewiduj oczywiście pomówienia czy oczernianie innej osoby, jakie jest ścigane z Kodeksu karnego. Jednak należy wziąć pod uwagę takie rozwiązania, jakie najczęściej w praktyce się pojawiają, a więc przede wszystkim prokuratura często umarza takie sprawy, ponieważ nakazuje wystąpienie z powództwem cywilnym. Wtedy oczywiście mamy do czynienia z większym kosztem i warto wtedy wziąć pod uwagę to, że prawnik w takiej sytuacji rzeczywiście okazuje się niezbędny.

Kiedy można obawiać się sprawy?

Jeśli zatem komponujemy taki wniosek, to na pewno dobry adwokat będzie niezwykle przydatnym doradcą i od razu oceni nasze szanse w danym przypadku. Na pewno warto zdecydować się na takie rozwiązania, jak zgromadzenie dużej liczby dowodów, wypowiedzi świadków, nagrań czy innych materiałów, jakie rzeczywiście będą dowodzić pomówienia. Oprócz tego adwokaci zawsze doradzają udowodnienie tego, że z powodu pomówienia odnieśliśmy konkretne straty, gdyż wtedy w procesie mamy znacznie większe szanse na wygraną, a to jest najważniejsze. Warto więc poświęcić dużo czasu i odpowiednią ilość gotówki i po prostu zawsze dobrze się przygotować do takiej batalii. Należy jednak mieć na uwadze to, że są to trudne sprawy i rzeczywiście często koszty procesu mogą przekraczać wysokość naszego późniejszego odszkodowania, więc warto ustalić realne i uzasadnione oczekiwania. Dobry prawnik na pewno nam coś odpowiedniego doradzi.