Rak płuc to duże niebezpieczeństwo

rak płuc

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w ostatnim czasie jest rak płuc. Niestety w naszym gronie przybywa palaczy, a coraz więcej w tej grupie znajduje się kobiet. Okazuje się, że wbrew pozorom palenie jest bardzo szkodliwe. Skutki mogą się pojawić tak naprawdę w całym organizmie. Najczęściej występuje nowotwór płuc, ale spotykamy się także z wieloma innymi zagrożeniami, więc warto mieć to wszystko na uwadze w takim momencie. Dzisiaj dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim rzucanie palenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z takiej przyjemności, to warto chociażby wybrać e-papieros. W ten sposób znacznie mniej szkodzimy swojemu organizmowi.

rak płucWedług najnowszych badań co czwarty palacz skraca sobie życie aż o dwadzieścia lat. Takie osoby niestety umierają przed 65 rokiem życia, co jest naprawdę szokującą informacją. Największe zmiany palenie powoduje oczywiście w płucach, ale nie tylko. Substancje smoliste i inne powodują powstawanie zmian nowotworowych, które mogą się tak naprawdę pojawić w całym organizmie. Najczęściej oprócz raka płuc, mamy do czynienia z nowotworami trzustki, przełyku, krtani czy jamy ustnej, a także żołądka czy układu moczowego. Dodatkowo można mieć do czynienia z problemami układu oddechowego, pokarmowego, a nawet mogą się pojawić choroby serca. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie jest niebezpieczne także dla oczu czy zębów i dziąseł, tutaj również może się pojawić wiele groźnych dolegliwości i chorób. Na tej liście znajdują się także choroby skóry, jakie przez palenie mogą się pojawić, a szybsze starzenie się to jedynie mały wycinek tego problemu.

Widać zatem dokładnie, że jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie, należy zdecydować się na rzucanie palenia jak najszybciej. Nawet w momencie, gdy się wszystko zakończy powodzeniem, nie jesteśmy całkowicie bezpieczni. Okazuje się, że organizm potrzebuje kilku lat, by wrócić do normalnego funkcjonowania. Niestety palenie jest niezwykle szkodliwe dla całego ciała i wszystkich układów, więc powinna to być już dostateczna motywacja, by zakończyć ten nałóg i zacząć żyć zdrowo.