Trudy w rzucaniu palenia

rzucanie

Wielu nałogowych palaczy zadaje się bardzo nurtujące pytanie- jak rzucić palenie? Nie jest to proste zadanie, gdyż wymaga olbrzymiej ilości determinacji i silnej woli. Mechanizm powstawania nałogu nikotynowego wiąże się z oddziaływaniem na receptory nikotynowe w mózgu, a dokładniej mówiąc- w jądrze półleżącym oraz podwzgórzu.

Czy rzucanie palenia jest możliwe?

jak rzucić palenieTe dwa ośrodki odpowiadają zwiększonym wydzielaniem dopaminy i serotoniny, co pobudza ośrodek nagrody. W ten sposób osoba uzależniona po zapaleniu papierosa czuje się lepiej, ma lepszy nastrój, a także jest mniej zmęczona. Z tego względu, iż w uzależnieniu bierze bezpośrednio element wprzęgnięty w maszynę biochemiczną organizmu, rzucanie palenia jest trudne. Najczęściej obserwuje się uzależnienie psychiczne, które jest owocem przekonania, iż papierosy są nam niezbędne do życia i bez nich będziemy się czuć osłabieni smutni i nie będziemy w stanie w pełni cieszyć się życiem. Wraz z uskutecznianiem się tego przekonania obserwuje się wykreowanie nawyku palenia- uzależnieni palą rano, szczególnie w trakcie kawy/śniadania, albo w czasie wolnym jak przykładowo przerwa w pracy.

Walka z przyzwyczajeniami

W ten sposób jeszcze trudniej jest nam walczyć z nałogiem, gdyż papieros staje się integralnym elementem codziennego życia. Naukowcy odkryli wiele metod walki z paleniem- najpowszechniejsze są plastry nikotynowe, które są komfortowe w użyciu. Niestety, ale walka z nałogiem nie jest od razu wygrana, gdyż oprócz samej nikotyny, musimy przezwyciężyć przyzwyczajenia związane z zajętymi rękoma, brakiem aspirowania dymu i innymi elementami specyficznymi palenia. Innym rozwiązaniem są gumy nikotynowe, które dają dobre rezultaty, ze względu na to iż zajmują usta- odkryto dodatkowo, że rzucie gumy działa antystresowi. Jeśli nie chcemy rzucać całkowicie palenia, gdyż lubi „dymek”, a także woń tytoniu, to warto jest wykorzystać wynalazek, jakim jest e-papieros.

Wymagający przeciwnik

Urządzenia tego typu w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne- głównie dlatego, że nie musimy rezygnować z nałogu, jednocześnie eliminując większość negatywnych następstw palenia papierosów. Istnieją również środki farmakologiczne, niezawierające nikotyny, u większości stosujących dające dobre rezultaty- są to tabletki do rzucania palenia, zawierające najczęściej cytyzynę- antagonistę receptorów nikotynowych, który nie wykazuje działania uzależniającego. Jest to alkaloid pozyskiwany ze Złotokapu Złocistego. Przyjmowanie go w małych dawkach daje bardzo dobre rezultaty. Żadne środki farmakologiczne nie zastąpią jednak silnego pragnienia zerwania z nałogiem, a także pozytywnego podejścia do kwestii rzucania papierosów. Nie wolno się poddawać i stale widzieć cel, którym jest uwolnienie się od nałogowego palenia!