Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sieci?

zakupy-przez-internet-1-800x531

Zakupy w sieci są jedną z najczęściej wykonywanych przez nas czynności w Internecie. Ciężko się temu dziwić, ponieważ oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze. Dzięki porównywarkom cen bez trudu dobierzemy sobie sprzedawcę oferującego najkorzystniejszą ofertę, zaś ogrom Internetu pozwala na znalezienie książek lub gier, których nie znajdziemy w okolicznych sklepach. Należy jednak pamiętać o paru podstawowych zasadach, dzięki którym unikniemy przykrych konsekwencji, przez które możemy zostać kompletnie zniechęceni do kupowania czegokolwiek przez Internet.

Co powinien wiedzieć każdy internetowy klient?

Przede wszystkim, zawsze zwracajmy uwagę na samego sprzedającego. O ile w sieci nie brakuje dobrych, zaufanych sklepów prowadzących sprzedaż na własnych stronach, tak w przypadku aukcji internetowych pokroju Allegro lub Amazon możemy natrafić zarówno na sklepy, jak i lombardy i osoby prywatne. Nie oznacza to oczywiście, że od osób prywatnych nie kupujemy, lecz dobrze jest przed zakupem kliknąć profil takiego sprzedającego i sprawdzić opinie o nim. Nawet, jeśli taka osoba nie posiada własnej strony internetowej, tak oceny i komentarzy powiedzą nam bardzo dużo o takim sprzedawcy. Na ich bazie możemy wówczas sami uznać, czy wato jest kupować produkt od takiej osoby czy nie. Zwłaszcza, gdy w komentarzach będą się powtarzać pewne argumenty, jak powolna dostawa lub uszkodzony towar czy też niemiła obsługa klienta.

Inną kwestią jest też to, że powinniśmy znać swoje prawa jako kupujący. Zakup jest umową obustronną, zaś prawo nie stoi tylko po stronie sprzedawcy. Zawsze mamy tydzień na odstąpienie od umowy bez podania konkretnego powodu. Z kolei w przypadku problemów z zamówionym towarem przysługuje nam reklamacja. Nie powinniśmy zatem kupować u sprzedawców, którzy zastrzegają sobie prawo do udzielenia nam reklamacji tylko i wyłącznie wtedy, gdy towar nie został jeszcze wyjęty z opakowania. Wielu problemów nie zdołamy zobaczyć póki produkt wciąż jest zapakowany, więc tego typu prawa działają przeciwko nam.

Dostawa

Pamiętajmy też o tym, aby zawsze sprawdzić dokładnie koszty dostawy produktu. Każdy sprzedawca ma wręcz obowiązek udzielić informacji o cenach każdej opcji dostawy na stronie swojego sklepu. W przypadku uszkodzenia zakupionych dóbr przez dostawcę, nie ponosimy za to żadnych kosztów. Jeżeli w regułach kupowania na stronie sklepu znajdziemy informację mówiącą coś zgoła innego, nie warto ryzykować zakupu u takiego sprzedawcy. Trzymajmy się tych reguł, a zakupy internetowe zawsze pozostaną dla nas przyjemnością.