„Księżniczka i żaba” jako ciekawa wariacja znanej bajki dla dzieci

Ksiezniczka-i-Zaba

Wszystkie dziewczynki wiedzą, że pocałowanie żaby, choć wydaje się dość obrzydliwe się opłaca. Można w ten sposób przywrócić dawną postać księciu, który został zamieniony w płaza. Wymarzony mąż czeka tylko na jeden pocałunek, by paść nam do stóp i wielbić ziemię, po której stąpamy. Tego właśnie uczy nas klasyczny wariant tej bajki. Nie można przejść obojętnie wobec gadającej żaby, jeśli jest się księżniczką, a wiadomo, że każda z nas nią jest.

O czym to jest, dokładnie?

Okazuje się jednak, że bohaterom bajki „Księżniczka i żaba” los płata figla. Tiana, dziewczyna, która z wielkim zapałem pracuje na to, by spełnić swoje marzenia, zostaje zaproszona na bal przez przyjaciółkę, bogatą dziewczynę z dobrego domu. Ta pomaga się jej ubrać w piękną suknię, zakłada nawet jej na głowę diadem. Tiana wygląda oszałamiająco, nikt nie spodziewałby się, że jest zwykłą kelnerką, pragnącą otworzyć własną restaurację.

pol_pl_Fototapeta-na-flizelinie-2399VE-Ksiezniczka-i-zaba-56040_1

W tym samym czasie w Nowym Orleanie, w którym toczy się akcja zjawia się młody książę wraz ze swoim towarzyszem. Książe musi się wreszcie ustatkować, gdyż grozi mu utrata wsparcia finansowego ze strony rodziców, jeśli tego nie zrobi. Jest wolnym duchem, który pragnie bawić się i nie brać odpowiedzialności za własne życie. Zakładanie rodziny jest przez niego postrzegane jako przykry obowiązek, konieczność. Zanim zacznie szukać partnerki, postanawia udać się wraz z towarzyszem do człowieka zajmującego się magią, by poznać swoją przyszłość. Tam dzieje się rzecz niespotykana. Sługa zamienia się w księcia, a książę w żabę. By odkręcić zamianę, nasz lekkoduch musi zostać pocałowany przez księżniczkę. Właśnie w takim stanie trafia na bal, gdzie widzi Tianę.

Prosi ją o to, by ta pomogła mu przywrócić dawną postać. Myśli, że spotkana dziewczyna jest księżniczką. Jak wiemy, nie jest to prawa. Po pocałunku, Tiana również zamienia się w żabę. Od tego momentu zaczyna razem z księciem próbować wrócić do ludzkiej postaci. Udają się na bagna do starej szamnki, która odkrywa przed nimi prawdy, o których zapomnieli. Daje im tez radę dotyczącą tego, co muszą zrobić, żeby z powrotem stać się ludźmi.

Historia jest opowiedziana z humorem. Piękna animacja może kojarzyć nam się z dawnymi produkcjami Disneya. W tle możemy usłyszeć muzykę jazzową, która wnosi dużo do klimatu. Przesłanie bajki jest bardzo proste: pieniądze szczęścia nie dają, ważni są ludzie w naszym otoczeniu i relacje z nimi.