Dlaczego od stresu się tyje?

jedzenie-stres

Stres powoduje u nas podniesienie poziomu dwóch hormonów zwanych nawet „hormonami stresu”. Mowa o kortyzolu i adrenalinie. Ten pierwszy sprawia, że podniesione zostaje ciśnienie krwi oraz poziom glukozy. Na krótką metę jest to bardzo dobre. Jednak kiedy zostaniemy jego działaniu poddani dłużej, może się okazać, że skutki jakie wywołuje w organizmie są bardzo negatywne.

Skutki przedłużonego stresu

Okazuje się, że:

  • podwyższony poziom kortyzolu sprawia, że w ciele odkłada się więcej tkanki tłuszczowej; wynika to z tego, że organizm szykuje się na „gorsze czasy” i zbiera zapasy na zaś
  • kortyzol, który podnosi stężenie cukru we krwi może być przyczyną zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę, co prowadzi do insulinooporności
  • długotrwale podniesiony kortyzol ma kataboliczny wpływ na mięśnie; oznacza to, że zmniejsza naszą masę mięśniową
  • przez wysoki poziom kortyzolu, a co za tym idzie, większe stężenie glukozy we krwi, obniżone zostaje wydzielanie insuliny; przez to spalanie tkanki tłuszczowej staje się znacznie trudniejsze
  • zostało udowodnione, iż tkanka tłuszczowa, która odkłada się za sprawą działania kortyzolu, gromadzi się głównie w okolicach pępka, boczków, dolnej części pleców oraz przy karku.

stres-powoduje-tycie-27dda144b64

 

Co jeszcze należy wiedzieć?

Dowiedzione zostało, że trening również przyczynia się do pojawienia się stresu. Podczas ćwiczeń także następuje wyrzut kortyzolu do organizmu. Z tego właśnie powodu, jeśli jesteśmy bardzo zestresowani, nie powinniśmy próbować uprawiać długotrwałego, wymagającego treningu. Może on nam zaszkodzić.

Poza tym sen jest również bardzo ważny. Udowodniono, że im mniej snu się zażywa, tym wyższy poziom kortyzolu we krwi.

Co więcej, kortyzol wywołuje w nas nierzadko uczucie głodu, które żąda, by je zaspokoić. Sięgamy wtedy po tłuste słone lub słodkie przekąski, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Z jednej strony jest to związane z tym, że próbujemy zajeść stres. To psychologiczny powód tłumaczący dlaczego sięgamy w chwilach pełnych napięć po jedzenie. Jest jednak także inna przyczyna dlaczego tak się dzieje. Zajadanie stresu wynika z podwyższonego poziomu glukozy we krwi.

Nie musimy chyba tłumaczyć dlaczego stres nie jest raczej naszym przyjacielem. Choć niejednokrotnie motywuje nas do działania, sprawiając, ze potrafimy zebrać się w sobie i zabrać do działania, jego długotrwałe działanie wpływa na pogorszenie się kondycji całego organizmu. Ważnym jest uświadomienie sobie, że stres ma realny wpływ na nasze ciało. Może sabotować nasze próby odchudzania czy pracy nad sylwetką. Warto zaznaczyć, że ze stresem można skutecznie walczyć.