Co to jest SEO?

seo

Gdy wpiszesz jakąś frazę w wyszukiwarkę i klikniesz przycisk „enter” pojawi się lista wyników internetowych, które zawierają te słowa kluczowe. Użytkownicy zwykle mają tendencję do odwiedzania stron internetowych, które znajdują się na szczycie tej listy. Uważają bowiem najczęściej, że te strony są najbardziej związane z ich zapytaniem. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre ze stron internetowych znajdują się wyżej w rankingu wyszukiwania od innych, to musisz wiedzieć, że dzieje się tak ze względu na potężne techniki marketingu internetowego o nazwie Search Engine Optimization (SEO).

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Jest to technika, która pomaga wyszukiwarkom znaleźć i wypozycjonować witryny bardziej niż miliony innych stron w odpowiedzi na zapytania internautów. SEO w ten sposób pomaga uzyskać ruch z wyszukiwarek.

Pierwsza podstawowa prawda, o której musisz wiedzieć, aby dowiedzieć się co to jest SEO, jest to, że wyszukiwarki nie są ludźmi. Chociaż może być to oczywiste dla każdego, musisz wiedzieć, że odpowiednie pozycjonowanie stron internetowych jest dzisiaj niesłychanie ważne. Wyszukiwarki są napędzane tekstem. Pamiętajmy, że wyszukiwarki wykonują kilka następujących czynności w celu dostarczenia użytkownikowi odpowiednich wyników wyszukiwania – przeszukiwanie, indeksowanie, przetwarzanie, obliczanie trafności oraz pobieranie.

Działania wyszukiwarek i pozycjonowanie

pozycjonowaniePo pierwsze, indeksowanie pozwala sprawdzić zasoby Internetu. Zadanie to jest wykonywane przez część oprogramowania, zwaną gąsienicą lub pająkiem (lub Googlebot, tak jak to jest w przypadku Google). Pająki przeszukują linki z jednej strony na drugą i indeksują wszystko, co znajdą na swej drodze. Mając na uwadze liczbę stron w Internecie (ponad 20 mld), nie jest możliwe, aby pająk odwiedzający strony każdego dnia, mógł po prostu zobaczyć, czy pojawiła się jakaś nowa strona czy już istniejąca strona została właśnie zmodyfikowała. Czasem może mu to zająć nawet miesiąc lub dwa. Dlatego pozycjonowanie stron jest dziś tak niezmiernie ważne.

Jak robot widzi twoją stronę?

To co możesz zrobić, to sprawdzić, czy robot widzi Twoją stronę. Jak już wspomniano roboty indeksujące to nie ludzie, a więc nie widzą obrazów, animacji Flash, JavaScript, ramek, stron chronionych hasłem i katalogów, więc jeśli masz ich mnóstwo na swojej stronie, to lepiej uruchom odpowiedni symulator, aby sprawdzić w nim, czy te gadżety są widoczne przez pająka. Jeśli nie są one widoczne, to nie znajdzie ich pająk, a w konsekwencji nie zostaną indeksowane ani przetworzone itp. – jednym słowem nie będą istnieć dla wyszukiwarek.

Po przeszukiwaniu stron, następnym krokiem będzie indeksowanie zawartości. Strona indeksowana przechowywana jest w gigantycznej bazie danych, skąd może być później odzyskana.